Hipertansiyon ve Beslenme

Hipertansiyon ve Beslenme

Hipertansiyon ve Beslenme

Kan dolaşımı için bir basınç gereklidir, bu basıncın normalden yüksek olması sonucu ise yüksek tansiyon dediğimiz hipertansiyon meydana gelir. Hipertansiyon sistolik kan basıncının  (yüksek tansiyonun ) 140 mmHg ve diastolik kan basıncının  (düşük tansiyonun) ise 90 mmHg üzerine çıkmasıdır. Dünya sağlık örgütüne göre her 8 ölümden bir tanesinin sebebi hipertansiyon olmakla beraber ölüme sebep olan hastalıkların içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır. Ülkemizde görülme sıklığı ise %32’dir. Ülkemizde her üç kişiden beri hipertansiyon hastasıdır.

Dünya Sağlık Örgütünün diastolik ve sistolik kan basıncı değerlerine göre sıralaması ise şu şekildedir;

SİSTOLİK KAN BASINCIDİASTOLİK KAN BASINCI 
< 90 mmHg<60 mmHgDÜŞÜK TANSİYON
120 mmHg80 mmHgEN İDEAL TANSİYON
< 140 mmHg<90 mmHgSAĞLIKLI TANSİYON
141 – 160 mmHg90- 100 mmHgHAFİF SINIRDA HİPERTANSİYON
160 mmHg100 mmHgYÜKSEK HİPERTANSİYON

HİPERTANSİYONDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

 • Hipertansiyon tedavisinde önceliğimiz olması gerek ideal kilomuza düşmektir. Eğer vücut ağırlığınız olmanız gereken ağırlıktan fazla ise size uygun hazırlanan beslenme programı ile zayıflamanız gerekmektedir.
 • Diyet programınızın size uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.
 • Haftada toplamda 150 dakika olacak şekilde yapılacak aktiviteler tansiyon seviyelerinizin düzenlenmesinde yardımcı olacaktır.
 • Alkol alımınızı mutlaka sınırlandırmanız gerekmektedir. Haftada maksimum 3-4 günü geçmemekle birlikte kadınlar 1 kadehin, erkekler ise 2 kadehin üzerine çıkmamalıdır.
 • Günlük tuz alımı 3,8  gramı geçmemelidir. Yemeklere ilave tuz eklenmemeli ve gerekirse ekmekler de tuzsuz tercih edilmelidir.
 • Haftada en az 2 gün balık tüketmeye özen gösterin.
 • AZ yağlı tüketilen süt ve süt ürünlerinin içerisindeki kalsiyum tansiyon seviyelerinin azaltılmasında etkilidir.
 • Magnezyumdan zengin besinler (yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler ve tam tahıllı ekmekler, tahıllar) tansiyon seviyelerini dengeler.
 • Salatalara sirke, limon ve çeşitli baharatlar istenen miktarda, zeytin yağı en fazla 1 tatlı kaşığı olacak şekilde konulabilir.
 • Yemeklerde ve salatalarda kullanılan tavuk eti mutlaka derisiz ve göğüs kısmından olmalıdır.
 • Günlük kahve tüketimi 2‐3 fincanı geçmemelidir.

İletişime Geçin

  Önce Sağlık

  Sizde sağlıklı beslenerek yaşam formunuzu yükseltmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yukarıdaki formu doldurarak veya randevu al butonuna tıklayarak bize ulaşın ve uzman ekibimizden destek alın. Unutmayın sağlık ertelemeye gelmez.

  #sağlığınızbizimiçinönemli

  Diğer Hizmetlerimiz

  Emsal KARACA SAĞLAM ile

  Kilo
  Verme

  Emsal KARACA SAĞLAM ile

  Kilo
  Alma

  Emsal KARACA SAĞLAM ile

  Sporcu
  Beslenmesi

  Hemen bizimle iletişime geçin
  uzman ekibimiz sizlere ulaşsın

  Bizimle iletişime geçin uzman ekiplerimiz sizlere ulaşsın. Ücretsiz ön randevu ile uzman görüşü alın. Size en uygun beslenme biçimini oluşturalım.

  #sağlığınızbizimiçinönemli