Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’ne göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında obezitede birinci sırada yer almaktadır. Obezitenin tanımına gelecek olursak DSÖ obeziteyi; vücutta sağlığı bozacak derecede aşırı ve anormal yağ birikmesi ve vücuttaki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilenin üstünde olması olarak tanımlamıştır.

Obezite Nasıl Sınıflandırılır?

Vücut kütle indeksi denilen BKI değeri boya göre olması gereken ağırlığı temsil etmektedir. Dünya sağlık örgütüne göre BKI değerinin 30kg/cm2’ den yüksek olması kişinin obezite sınıfına girmesine neden olmaktadır.

Yağ oranının erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üzerinde olması obezite olarak değerlendirilmektedir.

DSÖ’nün sınıflamasına göre bel çevresinin kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm’den yüksek olması riskli sınıfına girmesine, erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’den yüksek olması ise obezite olarak değerlendirmesine neden olmaktadır.

Obezitenin Neden Olduğu Sağlık Problemleri Nelerdir?

 • Tip 2 Diyabet
 • İnsülin Direnci
 • Hipertansiyon
 • Kan yağlarının yüksek çıkması
 • Uyku apnesi
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Metabolik Sendrom
 • Ruhsal problemler
 • Bazı kanser türleri
 • Gebelik Komplikasyonları
 • Solunum problemleri

Size uygun olarak planlanan sağlıklı beslenme programı ile gelecekte karşılaşabileceğiniz hastalıkların önlemini alabilirsiniz.

Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, fiziksel aktivite durumuna, hastalıklarına ve değişen genetiğine göre alması gereken bir enerji miktarı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için ise alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede olması gerekir. Günlük alınan enerjinin, harcanan enerjiden yüksek olması sonucu vücutta fazla yağ birikir ve obezite meydana gelir. Son zamanlarda teknolojinin ve ulaşımın gelişmesine paralel olarak insanların hareketi dolayısıyla harcadıkları enerji azalmakta ve sosyal medya ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarının etkisi sonucu paketli gıda ve fast food tüketiminin artmasıyla alınan enerji artmaktadır.

İletişime Geçin

  Önce Sağlık

  Sizde sağlıklı beslenerek yaşam formunuzu yükseltmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yukarıdaki formu doldurarak veya randevu al butonuna tıklayarak bize ulaşın ve uzman ekibimizden destek alın. Unutmayın sağlık ertelemeye gelmez.

  #sağlığınızbizimiçinönemli

  Diğer Hizmetlerimiz

  Emsal KARACA SAĞLAM ile

  Kilo
  Verme

  Emsal KARACA SAĞLAM ile

  Kilo
  Alma

  Emsal KARACA SAĞLAM ile

  Sporcu
  Beslenmesi

  Hemen bizimle iletişime geçin
  uzman ekibimiz sizlere ulaşsın

  Bizimle iletişime geçin uzman ekiplerimiz sizlere ulaşsın. Ücretsiz ön randevu ile uzman görüşü alın. Size en uygun beslenme biçimini oluşturalım.

  #sağlığınızbizimiçinönemli